Filmhouse – Tajemná záře nad Pacifikem

Pokud tamtamy nelžou (a můžeme potvrdit, že nelžou), objevuje se na scéně s levnými DVD další hráč. Společnost Filmhouse, která na svém webu zatím prodává DVD tituly většinou za 179,– Kč, má začít v tomto měsíci s vydáváním levné řady Filmové návraty za 49,– Kč. Jako první se má objevit již ve středu 9. dubna 2008 titul Tajemná záře nad Pacifikem.

Námořní základna USA v Pearl Harboru na Havajských ostrovech. Systémový analytik Warren Lasky odlétá z pověření ministerstva válečného námořnictva a tajemného pana Tidemana vrtulníkem na mateřskou letadlovou loď U.S.S. Nimitz. Během přistávání je s ním při bouři dočasně přerušeno spojení. Nakonec ale může dát kapitán Yelland rozkaz k vyplutí na širý oceán, i když loď vyplouvá o dva dny později.

Prapodivná bouře, do které se vzápětí loď dostane, však cosi změní. Loď nakrátko pohltí podivný vír. Všichni na palubě jsou na chvíli paralyzováni a loď ztratí spojení s velitelstvím. Kapitán pošle do vzduchu dvě stíhačky a průzkumný letoun. V dalších hodinách je vedení lodi i posádka ve značné nejistotě: přestože se tomu jejich rozum vzpírá, nejspíše se „propadli“ do jiného časoprostoru. Je to k neuvěření, ale vše nasvědčuje tomu, že je právě 6. prosince 1941. Průzkumný letoun z Nimitze natofografoval situaci na ostrově Oahu zrovna k tomuto datu. Americké válečné lodě na právě pořízeném snímku už 40 let neexistují!

Zanedlouho kolem nich propluje plachetnice významného politika a předsedy branného výnoru senátu Samuela Chapmana, na palubě i s jeho přítelem Bellmanem a schopnou sekretářkou Laurel Scottovou, kteří právě poslouchají Rooseveltův projev. Ukazuje se, že je opravdu den před japonským vojenským přepadením přístavu Pearl Harbor! Situace se brzy vyhrotí, když dvě japonská Zera na jachtu zaútočí. První nálet přežijí pouze Chapman a jeho sekretářka, kteří těsně předtím než loď vybuchne skočí do moře. Před druhým útokem je zachrání stíhačky z Nimitze, které vyslal Yelland. Ty oba „Japonce“ sestřelí a z moře pak záchranná jednotka vytáhne senátora, Lauren, jejího psa a také jednoho z japonských pilotů. Před Yellandem a jeho důstojníky stojí velmi obtížné rozhodnutí. Mají možnost změnit historii, protože s výzbrojí Nimitze by dokázali japonský útok zmařit. Letadlové lodě Japonského císařství se chystají příštího dne ráno napadnout Pearl Harbor. Časová smyčka dává posádce Nimitze jedinečnou příležitost zabránit zkáze Pacifické flotily. Lze však tak snadno změnit dějiny? Mají na to právo? A uvědomují si všechny důsledky, které by takový zásah do historie mohl mít?

Chvíle nepozornosti využije japonský pilot, který se zmocní zbraně. Zabije dva námořníky a drží v šachu senátora, Laurel, Laskyho a Owense, který mu řekne, že ví o chystaném útoku. Šokovaný pilot na okamžik ztratí kontrolu nad situací a je zlikvidován. Kapitán se nakonec rozhodne, do historie zasáhnout. Owensovi přikáže, aby senátora i s jeho sekretářkou vysadil na blízký ostrov i s dostatečnými zásobami potravin a pak vyhlásí na lodi bojovou pohotovost. Nimitz se chystá do bitvy s Japonskou armádou.

Žánr: Dobrodružný / Drama / Sci-fi / Válečný

Země původu: USA

Rok vzniku: 1980

Délka: 99 minut

Původní název: The Final Countdown

Světová premiéra: 9. července 1980 – Francie

Premiéra v kinech ČR: 1.2.1990 (ale pokud se nepletu, viděl jsem film dávno předtím v nesoutěžní sekci Karlovarského filmového festivalu, tipuji tak 1981–1983)

Režie: Don Taylor

Scénář: David Ambrose, Gerry Davis, Thomas Hunter, Peter Powell

Produkce: Peter Douglas, Llooyd Kaufman, Richard R. St. Johns

Hudba: Alan Howarth, John Scott

Kamera: Victor J. Kemper

Společnost: Bryna Productions, Poly International BV

Natáčeno: námořní letecká základna, Key West, Florida Keys, Florida, USA (letecké a námořní scény) / Norfolk, Virginia, USA / Pearl Harbor Naval Station, Pearl Harbor, O`ahu, Hawaii, USA / USS Nimitz, Atlantický oceán

Hrají: Kirk Douglas (kapitán Matthew Yelland), Martin Sheen (Warren Lasky), Katharine Ross (Laurel Scottová), James Farentino (Richard Owens / Richard Tideman), Ron O’Neal (Dan Thurman), Charles Durning (senátor Samuel Chapman), Victor Mohica (Black Cloud), James C. Lawrence (Lt. Perry), Soon-Tek Oh (Simura, zajatý japonský pilot), Joe Lowry (Damon), Alvin Ing (Kajima), Mark Thomas (Kullman), Harold Bergman (Bellman), Dan Fitzgerald (lodní lékař), Peter Douglas (proviantní důstojník), Lloyd Kaufman (Kaufman), Ted Richert (Tidemanův asistent), George Warren (Tidemanův asistent), Gary Morgan (člen osádky vrtulníku), Phil Philbin (admirál), Robert Goodman, Richard Liberty (Moss), Neil Ronco (Harvey), Bill Couch (Durell), Jack McDermott (Wynn), a další

Menu DVD

Údaje o DVD:

Výběr kapitol

Zvuk: Dolby Digital 5.1 anglicky, 2.0 česky

Titulky: česky

Nastavení zvuku a titulků

Obraz: barevný PAL DVD9 16:9 (2.35:1)

Bonus: upoutávka, zajímavosti, vojenská technika v datech

Bonusy