Filmag válka film – Jdi a dívej se 2.

Filmag v úterní edici Válka film 19. května 2009 přinese pokračování ceněného filmu Jdi a dívej se 2. DVD v ceně 45,- Kč.

  

Autoři popisují místo a události, které se staly symbolem národní tragédie. Šestnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt „spálené země“, v němž lehlo popelem na šest set vesnic.

O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba.

 

Recenze třeba tady.

Žánr: Válečný / Psychologický

Země původu: SSSR

Rok vzniku: 1985

Délka: 77 minut

Původní název: Иди и смотри / Idi i Smotri

Světová premiéra: 27. září 1985 – SSSR

Premiéra v kinech ČR:

Režie: Elem Klimov

Scénář: Elem Klimov, Ales Adamovič

Produkce:

Hudba: Oleg Jančenko

Kamera: Alexej Rodionov

Společnost: Mosfilm / Belarusfilm

Hrají: Alexej Kravčenko (Fjora Gajšun), Olga Mironova (Glaša), Ljubomiras Laucjavičjus (Kosač), Vladas Bagdonas, Pjotr Merkurjev, Juris Lumiste, Viktor Lorenc, Alexandr Berda, Vasilij Domačjev, Jevgenij Kryžanovskij, Viktor Manajev, Kazimir Rabetsky, Jevgenij Tiličejev, Igor Gněvašov, a další

 

«Иди и смотри» – художественный фильм режиссёра Элема Климова по сценарию Алеся Адамовича и самого Климова. Фильм снят совместно киностудиями «Беларусьфильм» и «Мосфильм», вышел в прокат в 1985 году, к сорокалетию Победы в Великой Отечественной войне.

Жанр: драма, военный фильм

Страна: СССР

Год: 1985

Режиссёр: Элем Климов

Автор сценария: Алесь Адамович, Элем Климов

Композитор: Олег Янченко

Оператор: Алексей Родионов

Кинокомпания: Мосфильм / Беларусьфильм

В главных ролях: Алексей Кравченко (Флёра Гайшун), Ольга Миронова (Глаша), Любомирас Лауцявичюс (Косач), Владас Багдонас, Юрис Лумисте, Виктор Лоренц, Казимир Рабецкий, Евгений Тиличеев, Пётр Меркурьев, Александр Берда (партизан), Игорь Гневашев, Василий Домрачев, Евгений Крыжановский, Виктор Манаев, Анатолий Сливников (партизан), Георгий Строков, Евгений Тиличеев, Татьяна Шестакова (мать Флера)

Údaje o DVD:

Zvuk: Dolby Digital 2.0 rusky, česky

Titulky: česky s ruským zvukem

Obraz: barevný 4:3

Bonus: žádný