Řitka Video – Ohnivá linie: Bitva u El Alameinu

Téma druhé světové války je stále lákavé a velmi frekventované. Některá vydavatelství mají většinu produkce zaměřenu právě tímto směrem. Nejinak je na tom katalog společnosti Řitka Video, kde figuruje například film Ohnivá linie: Bitva u El Alameinu. Této bitvě se věnovala již řada tvůrců, už jsme měli možnost filmově tak nebo onak, ale i v dokumentární podobě. Tentokrát se jedná o zatím nejnovější filmové zpracování bitvy, která se řadí mezi nejvýznamější vojenské události 2. světové války, cenami ověnčené moderní válečné drama.

 

  

Film získal v roce 2003 cenu David za nejlepší film, nejlepší střih a nejlepší zvuk, neproměnil nominace za kostýmy a vedlejší roli. Nominován na Grand Prix mezinárodním festivalu Flandry byl režisér. A italský národní syndikát filmových žurnalistů nominoval film jako nejlepší v roce 2003, dále v kategorii nejlepší střih, nejlepší produkce, nejlepší scénář, ale proměněna v ocenění byla pouze kategorie za nejlepší zvuk.

 

Neboj, mladej, už to není daleko

 

Podzim roku 1942, bitva u El Alameinu. Zdecimovaná italská armáda v jižním sektoru fronty očekává posily. Jako dobrovolník sem přichází také mladý student filozofie Serra, který má ze školy idealistickou představu o válce.

 

Musíš se naučit to poznat po zvuku 

 

Sní o hrdinství vykonaném pro vlast. Postupně však ztrácí iluze a pochopí, že jde o politickou a mocenskou hru, v níž lidský život nic neznamená.

 

Milá maminko, milý tatínku

 

Film pro mě byl velmi milým překvapením. Zkušenost z předchozích (také italských) zpracování, obzvláště ke stopáži tohoto snímku, ve mně vzbuzovala celkem obavy.

 

Anglán najel na minu, jdeme nakupovat 

 

Jenže od prvních záběrů dýchne bezútěšnost písčité krajiny, šustot přesýpaných dun, uprostřed kterých na svůj přiznaně beznadějný osud čeká jednotka špinavých, smradlavých, žíznících, Němci opovrhovaných, Bohem a Ducem zapomenutých Italů.

 

Oni mají i KOMPOTY!

 

Nečekejte žádné velkolepé bitevní záběry či masové davové scény. Přes rozlehlost mrtvé krajiny jde skoro o komorní příběh.

 

To je opravdu Mussoliniho kůň, jeho osobní 

 

To „velké" se odehrává na opačné straně fronty, tady se „jenom" občas umírá v britské kanonádě. Chvílemi jsem si velmi, velmi silně vzpomněl na Marhoulův Tobruk.

 

Denní ostřelování

 

Pravda, je tady těch explozí víc, i ta jedna z mála opravdu bojových scén proběhne za účasti tanků, ale přesto se pořád jedná o těch pár tváří, které leží v zákopech.

 

Moře... 

 

I ten konec je podobně nejasně otevřený, jak nám řekl pan Marhoul při besedě – ale to, co bylo potom, to už je přece úplně jiný příběh…

 

Každodenní výhled

 

To vše doprovázeno hudbou, která podtrhuje nekonečný prostor, marnost a beznaděj. A kdo vydrží závěrečné titulky, dozví se, proč je tahle muzika našim srdcím blízká.  

 

Žánr: Drama / Válečný

Země původu: Itálie

Rok vzniku: 2002

 

Tudy že by Britové prošli? 

 

Délka: 121 minut

Původní název: El Alamein – la linea del fuoco

Světová premiéra: 8. listopadu 2002 – Itálie

Režie: Enzo Monteleone

Scénář: Enzo Monteleone

Produkce: Pino Butti, Marco Chimenz, Giovanni Stabilini, Riccardo Tozzi

 

Nejmíň deset tisíc let... 

 

Hudba: Aldo De Scalzi, Pivio

Kamera: Daniele Nannuzzi

Společnost: Medusa / Cattleya / Medusa Film / Tele + / Ministero per i Beni e le Attività Culturali

Natáčeno: Řím, Itálie / Maroko

 

A co teď, seržante? 

 

Hrají: Paolo Briguglia (vojín Serra), Pierfrancesco Favino (seržant Rizzo), Luciano Scarpa (vojín Spagna), Emilio Solfrizzi (plukovník Fiore), Thomas Trabacchi (kapitán De Vita), Giuseppe Cederna (kapitán-lékař), Roberto Citran (plukovník), Silvio Orlando (generál), Antonio Petrocelli, Sergio Albelli (plukovník divize Folgore), Nicola Fabio Ferri (Ferito), Piero Maggiò (Tarozzi), Ivan Bacchi, Lorenzo Balducci, Antonio Berardinelli, Attilio Cucari, Massimiliano Cutrera, Raffaele Giangale, Alessandro Sampaoli, Luigi Saravo, Andrea Bruno Savelli, Luigi Saravo, Andrea Bruno Savelli, Simone Spinazzè, a další

 

Menu DVD 

 

V českém znění: Miloslav Mejzlík, Michal Michálek, Aleš Procházka, Bohuslav Švarc mladší, Jan Šimík, Josef Nedorost, Libor Terš, Ladislav Cigánek, Pavel Tesař, Petr Gelnar, Jaroslav Horák, a další

 

Volba kapitol

 

Údaje o DVD:

 

Zvuk: Dolby Digital 2.0 italsky, česky

Titulky: česky

Obraz: barevný PAL 16:9 (2,35:1)

Bonus: Další DVD (trailery na tituly z katalogu)

 

Nastavení